کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 1396

  گزارشی از دوره اینترنتی تجارت بین المللی در کشاورزی و محصولات غذایی   بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

گزارشی از دوره اینترنتی تجارت بین المللی در کشاورزی و محصولات غذایی

چندی پیش دوره اینترنتی تجارت بین المللی در کشاورزی و محصولات غذایی با هدف آشنایی فعالان و مسئولان بخش کشاورزی با ظرفیت ها، پتانسیل ها و توانمندی های کشورهای مختلف و همچنین قوانین و مقررات حاکم بر واردات و صادرات چنین محصولاتی که در چارچوب قراردادهای منطقه ای و بین المللی میان کشورهای مختلف موجود است که با هدف رساندن محصول و غذای سالم به دست مصرف کنندگان، پایه گذاری شده است، برگزار شد.


در همین ارتباط، APO که مقر آن در ژاپن است با محوریت خود در منطقه و همکاری کشورهای مختلف، با به روز رسانی اطلاعات آن ها و انتقال تجربه دیگر کشورها بستری را فراهم می کند که ضمن حل مشکلات موجود سر راه این بخش در منطقه، با راهنمایی و انجام امور تحقیقاتی و مطالعاتی در جهت حل معظلات موجود در کشورهای مختلف در زمینه تولید، نگهداری، سورت، بسته بندی، انبارداری و از همه مهمتر تجارت بین الملل اینترنتی، کمک و همکاری کند.
در نخستین جلسه، براساس برنامه کشورهای مختلف، اطلاعاتی در ارتباط با فعالیت های بخش های کشاورزی کشورها ارائه شد. از جمله «دکتر افلاکی» رئیس گروه ایرانی به شرایط جغرافیایی ایران اشاره کرد که جی. دی.پی بخش های مختلف را در صنعت 36درصد، خدمات 51 درصد و در کشاورزی 13درصد اعلام کرد.
به گفته وی ایران در منطقه نیمه خشک قرار گرفته، اما دارای چهار فصل و محصولات مختلفی است که از نظر کمی و کیفی قابل رقابت هستند و به ویژه به علت وجود انرژی خورشیدی، این محصولات طعم و مزه خاصی دارند که سبب شده به یک صد کشور جهان، صادر شوند و پسته، زعفران، خرما، انواع مرکبات، پوست سالامبور، آب میوه، کنسانتره، آب معدنی و چایی از این دسته محصولات هستند که به اروپا، آفریقای جنوبی، روسیه، ترکمنستان، افغانستان، آذربایجان و دیگر کشورها صادر می شود.
در همین ارتباط کشورهای اندونزی، مالزی، تایلند و چین تایپه نیز توضیحاتی در ارتباط با توانمندی های خود اعلام کرند و در ادامه مسائلی در مورد استراتژی صادرات محصولات کشاورزی، صنایع تبدیلی و غذای سالم، جایگاه ویژه بازاریابی، حضور در بازارهای مختلف و ایجاد ارتباط با بازارهای دنیا از سوی ریاست تجارت بین الملل هند ارائه و مقرر شد که کشورهای مختلف، طرح و نقشه و استراتژی مشخص برای صادرات محصولات کشاورزی خود را تهیه و به جلسه ارائه کنند.
در روز دیگری از این همایش، درخصوص محصولات کشاورزی و غذای سالم برای ورود به بازار آمریکا نیز توضیح داده شد که این قوانین در سال 1938 به امضای ریاست جمهوری وقت رسیده و در آن، این محصولات به دسته های مختلف، شامل غذایی، بهداشتی، دارویی و غیره تقسیم شده اند که هر کدام از نظر قوانین، دارای شرایط خاص هستند و عمده اشتراکات آن ها لیبل مشخصی است که به طور حتم باید تمامی اطلاعات آن محصول شامل افزودنی های ترکیبات خاص، مدت زمان نگهداری، تاریخ تولید و انقضاء و بارکد در آن درج شده باشد و بتواند براساس قوانین قرنطینه و بهداشت آمریکا مراحل خود را سپری کرده و اجازه ورود بگیرد، ضمن این که داشتن گواهی های حلال uk ، usd (ارگانیک) iso22000 و brc می تواند کمک خوبی جهت ورود محصولات به بازار آمریکا باشد.
در این جلسه ابراز امیدواری شد که موافقت نامه های wto ,tpp,afta.cct که میان کشورهای مختلف منعقد شده، بتواند به بهبود کیفیت محصولات و قوانین یک سان در تجارت میان کشورها کمک کند تا با یکنواخت کردن قوانین، بتوان به بخش های مختلف فعال اقتصادی کمک و موافقت نامه های لازم را تنظیم کرد.
در آخرین روز از این دوره، مباحثی در ارتباط با غذا و محصولات کشاورزی و همچنین سلامت تولیدات دامی مورد بحث قرار گرفت و تاکید شد که همه فعالان و سیاستگذاران بخش کشاورزی باید به سلامت تولیدات و جایگاه ویژه غذای سالم در جامعه بشری نگاهی یک سان داشته باشند.
سپس کشورهای چین تایپه، اندونزی، ایران، مالزی و تایلند در ارتباط با محصولات غذایی و کشاورزی خود که می تواند در زمینه صادرات از نظر کمی و کیفی، جایگاهی ویژه ای داشته باشد و همچنین در زمینه میزان تولیدات بازار موجود و گسترش بازارهای خود، به ارائه آمار و مطالب مورد نیاز پرداختند.
 


مولف : حمیدرضا مومنی
           مشاور و نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق اصفهان


[ بازگشت ]