تاریخ : شنبه 17 خرداد 1399
کد 958

با بازگشایی مرز بازرگان 150 کامیون از ایران به ترکیه رفت

رونق رفت و آمد کامیون‌ها میان ایران و ترکیه

امروز 150 کامیون ایرانی به ترکیه وارد شد و 35 کامیون از ترکیه به ایران آمد. همچنین روز گذشته اولین محموله دارویی فرانسوی از این مرز به کشور وارد شد.

امروز 150 کامیون ایرانی بعد از سه‌ماه وارد ترکیه شدند؛ روح‌اله لطیفی، سخنگوی گمرک با اعلام این خبر گفت که این 150 کامیون، از سه مرز بازرگان، سرو و رازی، کالاهای ایرانی را به ترکیه رساندند. 35 کامیون ترکیه‌ای هم امروز وارد خاک ایران شده است.

به گفته لطیفی، 54 واگن کالا هم از ایران به ترکیه از طریق گمرک رازی صادر شد و 26 واگن کالا از ترکیه به ایران وارد شد.

روز گذشته بعد از بازگشایی مرز بازرگان، اولین محموله دارویی فرانسوی هم وارد کشور شده است. طبق گزارش ایسنا این محموله دارویی آنتی سرم خونی به وزن هفت هزار و ۳۰۰ کیلوگرم به تعداد ۳۰ پالت و به ارزش ۶۱۸ هزار و ۹۸۱ یورو از مبدأ فرانسه بارگیری و پس از انجام تشریفات امور گمرکی در گمرک بازرگان، راهی گمرک پیام تهران شد.

پیش‌ازاین ۱۹ محموله دارویی به علت بسته شدن مرز از طریق بازارچه «ساری‌سو» در نزدیکی مرز بازرگان وارد کشور شده بود.

به‌گفته دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک، همزمان با بازگشایی مرز بازرگان، ملاقات مرزی بین مدیران گمرک بازرگان و گوربلاغ ترکیه برای اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی و سرعت بخشی برای عبور محموله‌های تجاری انجام شد.

 با شیوع ویروس کرونا در ایران، مرزهای زمینی ترکیه از سوم اسفندماه 1398 به روی کامیون‌های ایرانی بسته بود؛ تااینکه روز گذشته، پس از سه‌ماه توقف مجدداً بازگشایی شد.

ایران سه مرز رسمی با ترکیه دارد که همه آنها شامل بازرگان ماکو، سرو ارومیه و رازی خوی در آذربایجان غربی قرار دارد؛ سرو نیز پس از شیوع بیماری کرونا به طور کامل بسته شده ولی تردد محدود ریلی از مرز رازی در این مدت بین ۲ کشور ایران و ترکیه صورت گرفته است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز بین‌المللی بین دو کشور ایران و ترکیه است که به صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت است.