تاریخ : سه شنبه 16 مهر 1398
کد 544

حضور سفیر کره جنوبی در اتاق تبریز

ریو جئوینگ هیون سفیر جمهوری کره در ایران با دکتر یونس ژائله رئیس اتاق تبریز، امین زاده رئیس سازمان صمت، ابراهیمی نایب رئیس اتاق تبریز و اعضاء هیات نمایندگان تبریز، کارشناسان مرکز خدمات سرمایه گذاری، مسئول دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان؛ در محل اتاق تبریز دیدار و در خصوص گسترش همکاری های همه جانبه در شرایط سخت اقتصادی گفتگو نمود.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز دکتر یونس ژائله رئیس اتاق تبریز با یادآوری این نکته که اتاق تبریز اولین اتاق تجارت ایران است که با توجه به موقعیت استراتژیک این استان و شهر تبریز به منظور گسترش روابط تجاری با سایر کشورهای دنیا تاسیس شده است با تاکید به مشابهت های فرهنگی و اقتصادی دو ملت ایران و کره افزود: تاریخ اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و کره حکایت از سخت کوشی و پشتکار مردم این دو کشور در ادوار مختلف تاریخی دارد.
رئیس اتاق تبریز با اشاره به وجود صنایع سنگین و هایتک در آذربایجان شرقی مثل موتورسازی و ابزار دقیق مثل ماشین سازی، بلبرینگ سازی و سایر صنایع وابسته به این صنایع که از چندین دهه گذشته در استان ایجاد شده است در خصوص ظرفیت های طبیعی و صنعتی استان گفت: با توجه به طبیعت زیبای آذربایجان و امکانات و منابع طبیعی که در بخش تولید محصولات کشاورزی ارگانیک وجود دارد؛  فعالان اقتصادی و تجاری استان  توانسته اند  سهم عمده ای از صادرات محصولات کشاورزی ایران را به این استان  اختصاص دهند.
وی در خصوص ظرفیت های موجود استان در صنایع کشاورزی و تبدیلی یادآور شد: در زمینه صنایع تبدیلی و صنایع غذایی استان نقش بسیار عمده ای را در کشور ایفاء می نماید. و در تولید صنایع غذایی، مخصوصا صنعت شیرینی و شکلات 70 درصد تولید کشور به واحدهای تولیدی شهر تبریز اختصاص دارد که با بیش از 220 واحد صنعتی علاوه بر تامین مصرف داخلی به سایر کشورهای منطقه و دنیا در قاره های مختلف بالغ بر یک میلیادر دلار صادرات دارد. 
رئیس اتاق تبریز با تاکید بر این نکته که در سال جاری با توجه به شرایط سخت اقتصادی شاهد رشد تجارت خارجی در استان هستیم؛ افزود: با توجه به تحریم های که کشور و مردم ایران با آن مواجه هستند؛ شاهد مشکلاتی در تجارت خارجی هستیم و کالاهای مورد نیاز خود را از کشورهای که علاقمند گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی با ایران هستند را ادامه می دهیم. وی در این خصوص در مورد تامین کاغذهای مورد استفاده در صنایع غذایی گفت: قبل از تحریم ها این کالا را  از شرکت های کره ای تهیه می کردیم و بعد تحریم های ظالمانه آمریکا بر علیه کشور و مردم ایران و رفتار های نامناسب بانک های کره ای کالاهای مورد نیاز خود در این زمینه را از کشور های دیگر تامین می نماییم. وی در این خصوص اظهار امیدواری نمود: با توجه به سابقه همکاری فعالان  اقتصادی و تجاری دو کشور امکان گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و کره  با توجه به حضور سفیر این کشور در اتاق تبریز و گفتگو با فعلان اقتصادی در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم گردد.
رئیس اتاق تبریز با خاطر نشان کردن این نکته که ایران با کشورهای قدرتمندی همچون آلمان و ایتالیا همکاری های اقتصادی و تجاری مناسبی دارد؛  و راهکارهای مناسبی را برای ادامه روابط تجاری در شرایط سخت اقتصادی با شرکای تجاری خود طراحی می نماید؛ افزود: همین تدابیر سبب گسترش همکاری های دو جانبه با شرکای تجاری و رشد صادرات محصولات و کالاهای تولیدی ایران شده و این کشور در شرایط اقتصادی سخت تجربه موفق گسترش صادرات محصولات خود به سایر کشور ها را کسب نموده است. وی در این خصوص یادآور شد: همین اقدامات سبب شده تا فعالان اقتصادی کشور در شرایط سخت اقتصادی بسیاری از تهدیدات را به فرصت تبدیل نمایند و در همین راستا کشورهای که در شرایط سخت اقتصادی با ما همکاری می نمایند  به عنوان شرکای تجاری بلند مدت خود در نظر گرفته و  اهمیت ویژه ای در زمینه گسترش همکاری های دو جانبه قایل خواهیم شد و کالاهای مورد نیاز کشور را توسط آنها تامین خواهیم نمود.
ژائله در همین راستا افزود: ما دنبال آن هستیم که رابطه دوستانه خود را با تمام کشورها در شرایط سخت اقتصادی افزایش دهیم. وی در این خصوص اظهار امیدواری نمود در آینده ای نه چندان دور همه متوجه بشوند که ملت بزرگ ایران تسلیم فشارهای ظالمانه آمریکا نخواهد شد؛ و همه کشورها برای ادامه همکاری های اقتصادی و تجاری مثل روال گذشته با ایران همکاری نمایند.
ریو جئوینگ هیون با یادآوری این نکته که مردم کره بهتر از همه می دانند که به چه مناسبتی نام پایتخت های دو کشور در خیابان های مهم آنها نام گزاری شده است حمایت های ایران در دوره ای که تنها کشور فروشنده نفت به کره ایران بود را یاد آور شد؛ و افزود:  ملت و دولت کره هرگز حمایت ایران در چنین شرایط سختی را فراموش نخواهد کرد و به همین جهت در تلاش خواهیم بود روابط دو جانبه را در همه زمینه ها توسعه دهیم. وی در این خصوص افزود: من هم معتقدم که صدای عمل بلند تر از حرف است و در گزارش خود به سئول تلاش خواهم نمود روابط دو جانبه پیش از پیش افزایش یابد.
ابوالفتح ابراهیمی نایب رئیس اتاق تبریز و مدیر عامل تراکتور سازی ایران با اشاره به این نکته که قبل از تحریم ها روابط خوبی با شرکت های کره ای داشته و تفاهم نامه های متعدد همکاری با فعالان صنعتی این کشور منعقد نموده بودیم؛ افزود: بعد از اعمال تحریم های آمریکا ، همکاری مشترک بین فعالان صنعتی دو کشور متوقف شده است. وی از سفیر کره در ایران خواست تا در خصوص روابط دو جانبه با توجه به موضع گیری و رویکری تعاملی و مثبت همه کشورها با ایران، اقدامات لازم را در راستای گسترش همکاری های صنعتی دو کشور انجام دهد.
مدیر عامل تراکتورسازی با تاکید بر این نکته که با شرکت های کره ای در حوزه ساخت تراکتور همکاری خوبی داشته اند که بعد از شروع تحریم ها متوقف شده است از سفیر کره در ایران خواست تا با توجه به این نکته که بخش کشاورزی و داوری از تحریم های ظالمانه خارج شده است در احیاء روابط متقابل با توجه به تفاهم نامه های همکاری، اقدامات موثری را انجام دهند. وی در این خصوص پیشنهاد داد:  شرکت های کره ای که در ساخت تراکتور فعال هستند در نمایشگاه محصولات تولیدی کره در ایران به منظور بهبود روابط دو جانبه حضور یابند. 
ناصر امجد عضو هیات نمایندگان تبریز و رئیس کمیسیون سرمایه گذاری، بانک، بیمه و مالیات اتاق تبریز با اشاره قدمت دیرینه صنعت و تجارت در شهر تاریخی تبریز و اینکه این شهر از جمله شهرهای جهانی که پیش از سایر شهر ها کشور توانسته از مواهب تحولات صنعتی اروپا و سایر مواهب رنسانس بهره مند گردد؛ با یادآوری این نکته که عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی ارواسیا و انتخاب استان آذربایجان شرقی به عنوان یکی از استان معین در این خصوص، اظهار امیدواری نمود با همکاری دو کشور ایران و کره از این فرصت ایجاد شده بهره برداری مناسبی به عمل آید. 
عضو هیات نمایندگان تبریز با اشاره این نکته که از نزدیک شاهد پیشرفت کشور کره در سال های گذشته بوده است و با یاد آوری این موضوع که دوره مشترک رشد دو کشور کره و ایران هم زمان بوده است؛ اظهار امیدواری نمود: با اقدامات سفیر این کشور روابط اقتصادی و تجاری دو کشور به وضعیت مطلوب مورد نظر در کوتاه ترین زمان ممکن برسد.
مسعود بنابیان عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تبریز با تاکید بر این نکته که مطمئنا تحریم ها در بلند مدت پایدار نخواهند بود بلکه آنچه پایدار خواهد بود رفتار کشورها است که در حافظه تاریخی ملت ایران خواهد بود که کشورها و ملت ها در روز های سخت اقتصادی به چه نحو در کنار ما بوده اند؛ با تقدیر از شرکت های کره ای که هنوز دفاتر خود را در ایران حفظ نموده اند؛ پیشنهاد داد : تا اتمام تحریم های ظالمانه آمریکا با اقداماتی همچون برگزاری نمایشگاه و همایش های تخصصی روابط دو کشور را بیش از پیش بهبود بخشیم .
آلبوم تصاویر حضور سفیر کره جنوبی در اتاق تبریز

حضور سفیر کره جنوبی در اتاق تبریز
حضور سفیر کره جنوبی در اتاق تبریز
حضور سفیر کره جنوبی در اتاق تبریز
حضور سفیر کره جنوبی در اتاق تبریز
حضور سفیر کره جنوبی در اتاق تبریز
حضور سفیر کره جنوبی در اتاق تبریز