شعار سال هدر

تاریخ : چهارشنبه 29 دي 1400
کد 2924

تدابیر جدید بانک مرکزی در حوزه صادرات ابلاغ شد

مهلت دو ماهه به صادرکنندگان سال‌های ۹۸ و ۹۹ برای رفع تعهدات ارزی

بانک مرکزی مصوبه نشست اخیر کمیته موضوع ماده (۲) را ابلاغ کرد. بر این اساس صادرکنندگان سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ تا پایان ۱۴۰۰ برای رفع تعهدات ارزی مهلت دارند.

بر اساس مصوبه نشست اخیر کمیته موضوع ماده (۲) ضمن مهلت دادن به صادرکنندگان سال‌های ۹۸ و ۹۹ تا پایان سال ۱۴۰۰ برای رفع تعهدات ارزی خود، وضعیت صادرکنندگان به کشورهای عراق و افغانستان در سال ۹۷ نیز تعیین تکلیف شد؛ این افراد تا انتهای سال جاری فرصت دارند تا اطلاعات خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند.

این مصوبه از سوی بانک مرکزی به منظور اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شده است و طبق آن صادرکنندگان به مقصد کشورهای عراق و افغانستان در بازه زمانی ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۷ لغایت ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۷ که تاکنون اطلاعات پروانه‌های صادراتی خود را در سامانه جامع تجارت ثبت نکرده‌اند، تا پایان سال ۱۴۰۰ مهلت خواهند داشت تا نسبت به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت اقدام کنند.

همچنین به سایر صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ به غیر از صادرکنندگان مندرج در بند مذکور(بند ۱)، تا پایان سال جاری مهلت داده شد تا با مراجعه به سازمان توسعه تجارت و ارائه درخواست همراه با مستندات و با تأیید مراتب توسط کمیته مربوطه، نسبت به ارتقای بازگشت ارز به چرخه اقتصادی تسریع کنند.

از طرفی صادرکنندگانی که در بازه زمانی ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۷ لغایت ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۷ کالاهای صادراتی خود را به صورت ریالی به سایر کشورها غیر از عراق و افغانستان فروخته‌اند، می‌توانند پس از ارائه مستندات به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی با تأیید کمیته و ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت، متناسب با ثبت صورت گرفته، نسبت به ارتقای ایفای تعهدات خود اقدام کنند.

صادرکنندگان سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ نیز تا پایان سال ۱۴۰۰ مجازند درصد برگشت ارز به چرخه اقتصادی را با یک یا ترکیبی از روش‌های متنوع تعیین شده و رفع محدودیت‌های مربوطه ارتقا دهند.

صادرکنندگان دارای تعهدات ارزی سال ۱۳۹۷ که قبل از ابلاغ فهرست اولویت‌های کالایی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واردات در مقابل صادرات اقدام به ثبت سفارش کرده باشند، در صورت ارائه درخواست و مستندات به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی مستقر در سازمان توسعه تجارت و با تأیید کمیته، مجاز به ایفای تعهدات ارزی از محل صادرات سال یاد شده به میزان تعهدات ارزی ایفا نشده سال ۱۳۹۷ هستند.

در راستای رفع مشکلات صادرکنندگان دارای تعهدات ارزی ایفا نشده کمتر از پنج هزار یورو نیز این دسته از صادرکنندگان تا تاریخ ابلاغ این مصوبه (۲۸ دی ماه ۱۴۰۰)، از رفع تعهدات ارزی تا مبلغ مذکور معاف هستند.

فروش ریالی کالاهای صادرکنندگان کالا به کشورعراق به منظور بازسازی عتبات عالیات (طرف قرارداد ستاد بازسازی عتبات عالیات و یا شرکت‌های مورد تأیید ستاد) به میزان مورد تأیید ستاد عتبات و کمیته اقدام ارزی با ثبت اطلاعات مربوطه در سامانه جامع تجارت و انجام اقدامات لازم، مشمول رفع تعهدات ارزی صادراتی می‌شود.

در مواردی که واگذاری و فروش پروانه صادراتی به واردکنندگان، منجر به انتقال ارز و واردات نشده باشد، پس از طرح موضوع در کمیته اقدام ارزی، تأیید آن و با اعلام مراتب به سازمان امور مالیاتی به منظور اقدامات مقتضی، در مقابل ایجاد تعهد ارزی متناظر برای صادرکننده، از تعهدات ارزی واردکننده کسر می‌شود.