شعار سال هدر

تاریخ : شنبه 14 فروردين 1400
کد 2374

صنعت فرش ماشینی ترکیه

طی سال‌های اخیر صنعت تولید فرش ماشینی در ترکیه به سرعت در حال پیشروی است. بنابر اعلام مجمع صادرکنندگان ترکیه میزان ارزش صادرات فرش ماشینی در سال 2020 بالغ بر 2.6 میلیارد دلار بوده است.
تجارت جهانی فرش در سال‌های اخیر از رشد سریعی برخوردار بوده است. حجم تجارت جهانی فرش بین سال‌های 2001 تا 2018 با صد درصد افزایش به 31 میلیارد و 599 میلیون دلار رسیده است.

ترکیه با صادرات  2.6 میلیارد دلار فرش ماشینی بعد از چین در رده دوم دنیا قرار دارد. تولید فرش ماشینی در ترکیه، بیشتر در استان‌های غازی آنتپ، استانبول، اوشاک، بورسا و کایسری انجام می‌شود. مهمترین شهر در تولید فرش ماشینی غازی آنتپ است. به طوریکه 50 درصد از کل صادرات فرش ماشینی ترکیه در این شهر تولید می شود.

جدول ذیل میزان صادرات فرش ماشینی ترکیه را برای سال‌های 2016 – 2020 نشان می‌دهد:


همانطور که در جدول بالا نیز مشخص است، علی‌رغم شیوع ویروس کرونا در سال 2020، شاهد افزایش صادرات فرش ماشینی هستیم. صنعت فرش ماشینی برای ترکیه از نظر میزان ارزش افزوده، میزان اشتغال، تولید، صادرات، بهبود تراز تجاری و تراز پرداختی از اهمیت بالایی برخوردار است.

همانطور که از جدول زیر مشخص است، آمریکا مهمترین مقصد صادرات فرش ماشینی ترکیه است. میزان صادرات فرش ماشینی ترکیه به این کشور در سال 2019 بالغ بر 614 میلیون دلار می‌باشد. بعد از آمریکا کشورهای عربستان، آلمان، عراق و لیبی قرار دارند.

در جدول زیر ده کشور اول مقصد در صادرات فرش ماشینی ترکیه نشان داده شده است:


ترکیه در زمینه واردات فرش ماشینی نیز مقداری واردات انجام می‌دهد که این میزان سال به سال در حال کاهش است. جدول ذیل میزان واردات فرش ماشینی ترکیه را نشان می‌دهد:


ترکیه از کشورهای بلغارستان و هندوستان، ایتالیا و آلمان اقدام به واردات فرش ماشینی می‌کند. البته ترکیه از ایران نیز فرش ماشینی وارد می‌کند و از این حیث ایران نهمین مبدا وارداتی فرش ماشینی ترکیه محسوب می‌شود. میزان واردات فرش ماشینی ترکیه از ایران در سال 2019 بالغ بر 735 هزار دلار بوده است

بررسی‌ها نشان می‌دهد نزدیکی ترکیه به بازارهای اروپا و خاورمیانه، تکنیک‌های تولید فرش ماشینی، مواد خام با کیفیت و نسبتاً ارزان، وجود شبکه‌های بازاریابی قوی، فعالیت‌های موثر توسعه – تحقیق، اهمیت دادن به مقوله برندسازی در حوزه صنعت فرش ماشینی و استفاده از ماشین‌آلات و تکنولوژی روز در تولید فرش سبب شده است تا صنعت فرش ماشینی ترکیه از قدرت رقابت بالا در جهان برخودار شود.