شعار سال هدر

تاریخ : شنبه 16 اسفند 1399
کد 2331

رییس ستاد توسعه تجارت با جمهوری آذربایجان:

بازسازی قره باغ، فرصتی مهم است/ آذربایجان، کشور دوست و برادر ماست

جلسه ستاد توسعه تجارت استان های شمالغرب کشور، ظهر امروز(شنبه) به ریاست استاندار آذربایجان شرقی و با حضور معاونین هماهنگی امور اقتصادی استان های گیلان، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان و تعدادی دیگر از مسئولان استان های شمالغرب کشور به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد.

دکتر محمدرضا پورمحمدی در جلسه مشترک استان‌های شمالغرب کشور که با محوریت بررسی موضوع بازسازی مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ برگزار شد گفت: حضور قدرتمند در کشور آذربایجان و مشارکت در بازسازی مناطق قره باغ، نقش مهمی در تحکیم ارتباطات منطقه ای و توسعه اقتصادی ایفا خواهد کرد.

وی با اشاره به تفویض مسئولیت توسعه تجارت به استان آذربایجان شرقی ابراز کرد: این مسئولیت،ماموریتی مهم برای تمامی استان‌های کشور بوده و صرفا به شمالغرب محدود نمی‌شود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با هرگونه اشغالگری مخالف است تصریح کرد: جمهوری آذربایجان به لحاظ نزدیکی جغرافیایی، زبان مشترک، تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم نزدیک به ایران، می تواند مقصد تجاری مناسبی برای صادرات کالاهای ایرانی باشد و باید به موضوع بازسازی اراضی قره‌باغ به عنوان فرصتی مهم نگریست.

رییس ستاد توسعه تجارت با جمهوری آذربایجان، حضور قدرتمند شرکت‌های ایرانی فعال در خدمات فنی- مهندسی و کشت فراسرزمینی و نظایر آن  را در این کشور خواستار شد و افزود: حمایت های لازم از فعالان بخش خصوصی را با تدوین مشوق های سرمایه گذاری انجام می دهیم و بر این باوریم که تنها راه ممانعت از حضور نیروهای فرامنطقه ای، افزایش تعاملات تجاری و اقتصادی ایران در روند بازسازی قره باغ است.

پورمحمدی، بالندگی اقتصادی و پویایی تولید و صنعت را وابسته به توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای همسایه  برشمرد و عنوان کرد: موضوع صادرات و افزایش سهم صادرات در مبادلات تجاری با جمهوری آذربایجان باید به عنوان  اولویتی مهم، بویژه برای استان های همجوار این جمهوری مورد توجه قرار گیرد.

وی عنوان کرد: کرونا و تحریم، از اصلی‌ترین عوامل ایجاد کننده مشکلات فعلی کشورند و بدون شک با تشریک مساعی داخلی و تقویت ارتباطات تجاری و بازرگانی با کشورهای همسایه می‌توانیم از این شرایط سخت نیز با موفقیت و سربلندی عبور کنیم.

وی با اشاره به رشد یک درصدی اقتصاد کشور در سال گذشته ابراز کرد: در سایه عنایات الهی و تقویت نگرش اقتصاد مقاومتی در کشور، تحریم‌ها را روز به روز بی اثرتر کرده و با تکیه بر توانمندی‌های داخلی برای توسعه اقتصادی ایران اسلامی می‌کوشیم.

 استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش میزان صادرات غیرنفتی استان آذربایجان شرقی در سال گذشته و 9 ماهه نخست سالجاری نیز اشاره کرد و ادامه داد: این افتخار به سبب همراهی، همکاری و مردانگی بزرگمردان و فعالان بخش خصوصی استان انجام شده که می بایست از تلاش های مجاهدانه و ایثارگرانه این عزیزان در عدم تعطیلی کارخانجات و تعدیل نکردن نیروی انسانی قدردانی کنیم.

وی همچنین گفت: از بابت تامین کالاهای اساسی مردم در ایام نزدیک به عید نوروز نیز هیچ مشکلی در استان وجود ندارد و امیدواریم با مدیریت مناسب در این ایام بتوانیم شاهد ریشه کن شدن بیماری کرونا باشیم.

علی جهانگیری؛ دبیر ستاد توسعه تجارت با جمهوری آذربایجان و معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: مسئولیت ملی واگذار شده به استان، آغازگر توسعه ارتباطات اقتصادی با کشورهای همسایه همچون جمهوری آذربایجان است؛ در این مسیر نیز باید از ظرفیت تمامی استان های کشور بخصوص استان های آذربایجان غربی،اردبیل و زنجان نیز بیشتر استفاده کرد.

وی با بیان اینکه رقم و حجم صادراتی ایران به جمهوری آذربایجان، قابل قبول نیست ابراز کرد: هدف از مشارکت در بازسازی قره باغ، علاوه بر حمایت از کشور آذربایجان، افزایش میزان صادرات به این کشور است.

وی همچنین حضور قدرتمند شرکت‌های ایرانی در بازسازی قره باغ را فرصتی مناسب برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها برشمرد.

نماینده سازمان توسعه تجارت و معاونین هماهنگی امور اقتصادی استان های آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان و زنجان نیز در این جلسه به بیان موضوعات مهمی پرداختند که از آن جمله میتوان به برگزاری مستمر جلسات ستاد، تدوین مشوق های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران و شرکت های مشارکت کننده در بازسازی قره باغ، افزایش حضور شرکت های فنی و مهندسی و کشاورزی، توسعه خطوط ریلی و جاده ای و افزایش همکاری اتاق های بازرگانی اشاره کرد.