تاریخ : پنجشنبه 28 دي 1396
کد 204

فهرست 75 قلم کالای خارجی ممنوعه واردات که دارای تولید مشابه داخلی است، به دستگاه های دولتی اعلام شد

فهرست 75 قلم کالای خارجی ممنوعه واردات که دارای تولید مشابه داخلی است، به دستگاه ‌‌های دولتی اعلام شد. فهرست منتشرشده مشمول 10 گروه کالایی می‌شود. لیست جدید کالاهای ممنوعه وارداتی از سوی دستگاه‌ های دولتی با هدف حمایت از تولید داخل اعلام شده است.

فهرست جدید مشمول «صنایع خودرو و وسایل نقلیه،‌ صنایع نساجی و پوشاک، صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات،‌ صنایع فلزی و لوازم خانگی،‌ صنایع معدنی فلزی، صنایع معدنی غیرفلزی،‌ صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی، صنایع برق و الکترونیک، مخابرات و تجهیزات پزشکی، صنایع شیمیایی و سلولزی و صنعت نرم‌افزار» می‌شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای اجرای ماده (3) قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات» فهرست مذکور را برای اطلاع و بهره ‌برداری دستگاه‌ های دولتی اعلام کرده است. براساس اجرای مفاد قانون مذکور لازم است سازمان ‌‌ها و شرکت ‌ها با مراجعه به فهرست یاد شده، از خرید خارجی کالاها و خدماتی که نام آنها در فهرست مزبور درج شده است، خودداری کنند و همچنین نظارت داشته باشند که پیمانکاران آنها نیز این موضوع را رعایت کنند. از سوی دیگر براساس ماده (5) این قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات» تاکید دارد، به‌ طوری که بر اساس این بند قانونی ارجاع کلیه فعالیت‌ های خدماتی (فنی و مهندسی)، ساخت، نصب و تامین کالاهای مورد نیاز، فقط به شرکت‌های ایرانی ذی ‌صلاح مجاز است و در صورت عدم ارائه خدمات و کالاهای مورد نظر از سوی شرکت‌ های ایرانی، صرفا با رعایت ماده (4) قانون مذکور «هماهنگی لازم با وزارت صنعت، معدن و تجارت» می‌توان فعالیت ‌های یاد شده را به مشارکت ایرانی – خارجی یا خارجی واگذار کرد.  مصوبه ممنوعیت خرید کالاهای خارجی مشابه تولید داخل (اعم از کالای ساخته‌شده، قطعات، ملزومات، تجهیزات و... تحت هر عنوان) از سال 1393 از سوی دستگاه‌ ها و نهادهای دولتی به اجرا گذاشته شد و هر 1 ماه یکبار از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به ‌روز می‌شود. افزایش توان داخلی تولیدکنندگان را می‌توان یکی از اهداف اصلی این مصوبات دانست.

لیست ممنوعه‌ها
صنایع خودرو و وسایل نقلیه یکی از گروه‌هایی است که خرید خارجی کالا مشابه تولید داخلی آن ممنوع است. برای این گروه 8 زیر گروه در نظر گرفته شده که شامل «خودروهای سبک (انواع سواری، وانت تک و دو کابین)»، «خودروهای سنگین»، «انواع خودرو با کاربری متفاوت (کانتینردار، یخچالدار، آتش نشانی، تانکر، تریلر، جک پالت، نیم تریلرها، کاروان و...)»، «موتورسیکلت، دوچرخه»، «انواع قطعات خودرو (قطعه، باطری و مخزن CNG)»، «صنایع ریلی، هوایی، دریایی (واگن، هواپیما و کشتی)، «راهسازی و معدنی(لودر، بلدوزر، لیفت تراک و...) و «سایر وسایل نقلیه (ویلچر و کانتینر)» می‌شود.   برای صنایع نساجی و پوشاک نیز به ‌عنوان دومین گروهی که در لیست ممنوع ‌الخریدهای دولتی قرار گرفته نیز 17 زیرگروه در نظر گرفته شده که عبارتند از «پرچم، پارچه چادر مشکی، انواع نخ فیلامنت پلی‌استر، انواع نخ سیستم پنبه‌‌ای، پنبه هیدروفیل، انواع الیاف پلی ‌استر، پلی پروپیلن (کاربرد در نساجی و سایر صنایع)، انواع نخ فیلامنت نایلون (کاربرد در نساجی و سایرصنایع)، انواع چرم و محصولات چرمی، انواع کفش، انواع منسوج بی ‌بافت (کاربرد در نساجی و سایر صنایع)، انواع گونی و چتایی پلی پروپیلن، انواع پتو، انواع موکت، انواع فرش ماشینی، انواع پوشاک، انواع پارچه از پنبه و الیاف مصنوعی و انواع پارچه پشمی و فاستونی» صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات به ‌عنوان یکی دیگر از گروه‌ هایی که تولید داخلی آن مورد حمایت قرار گرفته است، شامل 13 زیر گروه می‌شود که در این خصوص می‌توان به «پکیج ‌ها، ماشین ابزار، انواع کوره، رآکتور و دیگ بخار، انتقال مواد، آسانسور و پله برقی، ماشین آلات و ادوات کشاورزی، ماشین‌آلات خطوط تولید، مبدل‌های حرارتی، پمپ و شیرآلات، سازه فلزی، مخازن و برج‌ ها، تجهیزات نیروگاه‌ های برق، تجهیزات پرکننده و بسته ‌بندی، سازه و تجهیزات گلخانه‌ای، تجهیزات آبزی پروری - مرغداری و کشتارگاه» اشاره کرد.
برای گروه صنایع فلزی و لوازم خانگی نیز 4 زیرگروه در نظر گرفته شده که در برگیرنده «لوازم خانگی، انواع لوله و اتصالات فلزی، سایر مصنوعات فلزی و تجهیزات سرمایشی و گرمایشی» می‌شود. اما در گروه صنایع معدنی فلزی نیز 6 زیر گروه تعریف شده که «آلومینیوم، سرب و روی، محصولات مسی، گندله و آهن اسفنجی و فولاد خام» را دربر می‌گیرد.  برای صنایع معدنی غیرفلزی نیز در مجموع 16 زیرگروه در نظر گرفته شده که عبارتند از: «انواع کاشی و سرامیک، لنز داخل چشم، محصولات بتنی، انواع سنگ، انواع آجر، الیاف شیشه فسفات، سولفات سدیم و پشم سنگ، شن و ماسه، فرآورده ‌های نسوز، سیمان، انواع گچ، عایق رطوبتی، کنسانتره، ظروف چینی، لعاب و سرامیک، شیشه و ظروف شیشه‌ای،‌ آهک، کربنات کلسیم، پودر صنعتی و چینی بهداشتی».
گروه صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی نیز دو گروه مشمول ممنوعیت خرید در نظر گرفته شده که شامل «محصولات دارویی و محصولات بهداشتی» می‌شود. اما برای گروه صنایع برق و الکترونیک، مخابرات و تجهیزات پزشکی نیز به‌عنوان یکی دیگر از گروه‌هایی که مشابه تولید داخل آن مشمول ممنوعیت خرید می‌شود نیز چهار زیرگروه «برق،‌ تجهیزات پزشکی، تجهیزات مخابراتی و تجهیزات الکترونیک» اعلام شده است. در گروه صنایع شیمیایی وسلولزی نیز 5 زیرگروه اعلام شده که شامل «انواع کاغذ و مقوا و مصنوعات مربوط، چوب و مصنوعات چوبی، محصولات پلاستیکی، محصولات شیمیایی و محصولات پلیمری» است. در گروه صنعت نرم افزار نیز دستگاه‌های دولتی محدودیت‌هایی برای خرید دارند.
دنیای اقتصاد