تاریخ : پنجشنبه 13 شهريور 1399
کد 1476

رشد ۱۰‌ درصدی سهم داروهای تولید داخل از بازار مصرف

بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از رشد ۱۰ درصدی سهم داروهای تولید داخل از کل بازار در دوره هفت ساله دولت تدبیر و امید از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۸ است.

برپایه این گزارش، در سال ۹۲ همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، داروهای ساخت داخل ۶۰ درصد از کل داروهای موجود در بازار را تشکیل می داد و این آمار در پایان سال گذشته به ۷۰ درصد افزایش یافت.

بررسی آمارنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۴۸.۷ میلیارد عدد داروی انسانی در پایان سال ۹۸ است که در مقایسه با سال ۹۲ و آغاز به کار دولت تدبیر و امید رشد ۳۹.۱ درصدی نشان می‌دهد.

مطابق آمارهای یاد شده در هفت سال دولت تدبیر و امید تولید اغلب محصولات منتخب صنعتی با رشد همراه بود به طوری که در این مدت تولید لاستیک خودرو با رشد ۶.۵ درصدی از ۲۱۷.۵ هزار تن در سال ۹۲ به ۲۳۱ هزار تن در سال ۹۸ افزایش یافت.

در این مدت تولید انواع کاغذ با رشد ۸۰.۱ درصدی به یک میلیون و هفت هزار و ۳۰۰ تن رسید.

در تولید کارتن نیز رشد ۴۷.۴ درصدی به ثبت رسید، به طوری که در پایان سال گذشته ۵۲۶.۲ هزار تن کارتن توسط کارخانجات داخلی تولید شد.

سموم دفع آفات نباتی در سال گذشته با ثبت رشد ۱۲.۹ درصدی به ۳۷.۵ هزار تن رسید.

در تولید پودر شوینده اما آمارها رشد منفی نشان می‌دهد، به طوری که تولید این محصولات از ۷۳۰ هزار تن در سال ۹۲ با افت ۱۶.۹ درصدی به ۶۰۶ هزار تن در سال گذشته رسید./ ایرنا