شعار سال هدر

تاریخ : پنجشنبه 23 آذر 1396
کد 145

مدیران ما ریسک پذیر نیستند

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت: مدیران ما ریسک پذیر نیستند
صادق نجفی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیات مدیره و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهر های صنعتی ایران  با بیان اینکه مشکل عمده ای که در صنعت و معدن  وجود دارد این است که مدیران ما شجاع، نترس و ریسک پذیر نیستند، گفت: اگر کسی در این برهه مسوولیت می‌پذیرد باید این خصوصیات لازم را داشته باشد.
وی در بیست و سومین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی با بیان اینکه از کل واحدهای صنعتی موجود در شهرک‌های صنعتی، ۴۰ هزار واحد آن فعال و نیمه فعال است، گفت: طی بررسی‌هایی انجام یافته در خصوص  آخرین وضعیت صنایع کشور، ۹۲ درصد صنایع کشور «صنایع کوچک و متوسط» هستند.
ایشان با تاکید بر این‌که باید راهی برای توسعه صادرات کشور پیدا کنیم، گفت: اگر راهی هم نبود باید راه بسازیم؛ چرا که نا امید شدن، مشکلات را حل نمی‌کند.
نجفی گفت: مردم ایران سخت‌کوش، خوش‌فکر و تلاش‌گر هستند، هنر این است که انسان در زمان سختی و در شرایط بحرانی موفق عمل کند، اکنون در کشور ما نیز وضعیت سخت است، چرا که از سویی با هجمه‌های استکبار جهانی مواجه بوده و از سوی دیگر نیز مشکلاتی طی سال‌ها ایجاد شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: اگر بتوانیم در یکسال آتی از همین چند هزار صنایع فعال و نیمه فعال فقط ۲۰ هزار واحد را به ظرفیت کامل تولید برسانیم و بازار خارجی و داخلی برایشان پیدا کنیم، قدم بسیار مثبتی بوده و دولت خدمتگزار نیز به دنبال همین مسیر است.
نجفی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این امر باید برای خود، استراتژی و هدف ترسیم کرده و سیاست‌های خارجی، داخلی و حمایتی را در یک مسیر قرار دهیم.
وی افزود: تمام تلاش‌های دولت در این راستا بوده تا بتوانیم از طریق کمک‌های مالی و اعتباری صنایع را فعال کنیم، یکی از مشکلات ما این است که مدیران ما شجاع، نترس و ریسک‌پذیر نیستند! فردی که در این برهه از زمان مسئولیتی را بر عهده می‌گیرد باید شجاع و نترس باشد.
معاون وزیرخاطر در این خصوص خاطر نشان کرد : متاسفانه در برخی مواقع مدیرانی در رأس امور قرار می‌گیرند که این شرایط را ندارند، از ‌این رو باید وادارشان کرد! اتاق بازرگانی ایران نیز عضو شورای پول و اعتبار، عضو تنطیم بازار و... است و می‌تواند از فعالان اقتصادی دفاع کرده و شجاعانه وارد میدان شود.
وی با بیان این‌که تمام توان خود را در جهت خدمت به کشور به کار خواهم گرفت، افزود: همانگونه در شهرداری تبریز با تمام وجود کار کردم، در این مسئولیت‌ هم تلاش می‌کنم تا بتوانیم مشکلات کشور را حل کنیم.
نجفی با اشاره به لزوم راه‌اندازی مراکز مبادله با کشورهای موفق، خاطرنشان کرد: اخیرا مرکز مبادله صنایع کوچک کره و ایران را راه‌اندازی کرده‌ایم که امید است نتایج مثبتی در پی داشته باشد.
وی با یادآوری اینکه مردم کره در سال ۱۹۴۲ از ناتوانی برخی امور در مشرایط بسیار سختی قرار داشت.خودشان مدعی هستند که از کشتی‌سازی ایران بازدید کرده‌اند و غبطه می‌خوردند که روزی به سطح ایران برسند، افزود: الآن کشتی سازی هیوندا را دارند که 10 هزار کشتی غول پیکر در حال ساخت دارد اما کشتی‌سازی های ما چندین سال طول می‌کشد تا یک سفارش را تحویل دهند.
نجفی تاکید داشت: شرایط سیستم بانکی باید اصلاح شود و خروجی این نشست‌ها باید این باشد که براساس رهنمودها و یافته‌های این جلسه، حداقل چند درصد از صادرات افزایش یابد.