کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 1396دکتر پزشکیان تخصص و اولویت بندی را راهکار حل مسائل تشکلهای عمرانی و پیمانکاری ذکر کرد

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی دربین اعضای تشکلهای عمرانی گفت: اولویت اول نمایندگان حل مسائل و مشکلات استان و کشور است و با اولویت بندی می توانیم آنها را پی گیری و به سرانجام برسانیم.


به گزارش روابط عمومی اتاق تبریز تشکلهای فنی مهندسی، جامعه مشاورین استان، انجمن شرکت های ساختمانی ، پیمانکاران عمرانی، انجمن صدور خدمات فنی مهندسی و انجمن صنفی انبوه سازان در محل اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی تبریز با حضور دکتر پزشکیان نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر  و نایب رییس مجلس شورای اسلامی  تشکیل جلسه داده و در خصوص مسائل و مشکلات پیش روی این تشکلها و راهکارهای برون رفت از آن را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
جمشید برزگر نایب رییس اتاق تبریز و رییس انجمن انبوه سازان کشور در این جلسه اظهار امیدواری نمود که همه مردم ایران از برکات این ایام بهره مند گردند. وی حضور دکتر پزشکیان و سایر نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی را برای طرح و مطالبه خواسته های بخش خصوصی و فعلان اقتصادی به منظور توسعه اقتصادی استان و کشور را مهم خواند و افزود: دیدار های نمایندگان مردم با نمایندگان انجمن ها و صنوف مختلف این امکان را به آنها می دهد که از نزدیک با مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی آشنا گرددند و با همفکری آنها راهکار بومی و موثر در جهت حل مشکلات ارائه دهند. وی رهنمودهای نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برای عبور از تنگناهای اقتصادی موجود جامعه را اساسی و تاثیر گذار خواند و یاد آور شد دیدار های مستمر  فعالان اقتصادی با نمایندگان می تواند در حل بساری از مسائل اقتصادی کشور موثر باشد.
رییس انجمن انبوه سازان کشور در خصوص اهمیت اقتصادی انجمن های عمرانی کشور گفت: 20 درصد اشتغال و 30 درصد گردش نقدینگی کشور توسط انجمن ها و تشکلهای عمرانی کشور تحقق می یابد که بر طرف کردن مسائل و مشکلات پیش روی آنها می تواند در توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی شهروندان کشور تاثیر گذار بوده و منشاء شکوفایی کشور و منطقه را فراهم آورد.
نایب رییس اتاق تبریز با اشاره به این نکته که هیچ کشور توسعه یافته ای را سراغ نداریم که در آن طرح های عمرانی اجرا نشود افزود : بر اساس اعلام وزارت اقتصاد و دارایی و مرکز آمار ایران این بخش از اقتصاد کشور با رشد منفی یازده درصد مواجه است.
برزگر در خاتمه افزود: اجرای درست قوانین و مقررات و نظارت نمایندگان مجلس بر آن، قانون رفع موانع تولید ، قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، قانون احیاء و نوسازی بافت های فرسوده و طرح توانمند سازی بافت های فرسوده و حاشیه نشینی بسیاری از مسائل و مشکلات این حوزه و سایر حوزه های اقتصادی را مرتفع خواهد شد.
اعضای انجمن ها و تشکلهای عمرانی مباحثی همچون عدم حمایت کافی دولت از شرکت های عمرانی و تشکلهای پیمانکاری در دوران تحریم ، تورم و رکود، افزایش نرخ ارز، پایین بودن میزان تسهیلات بانکی، عدم موفقیت در جذب فایناس برای اجرای پروژه های عمرانی استان و اخذ مالیات بر ارزش افزوده از پیمانکاران و شرکت های عمرانی قبل از آنکه آنها بتوانند مطالبات خود را از دولت بگیرند و در نظر گرفتن جریمه های سنگین در صورت ارائه مالیات بر ارزش افزوده این شرکت ها و... از جمله مسائل و مشکلات شرکتهای عمرانی و پیمانکاری خواندند و اتمام  طراح های عمرانی نیمه تمام استانی را که بیش از یک دهه از شروع آنها می گذرد مانند جاده تبریز سهند، راه آهن تبریز میانه و... خواستار شدند.
مدیران انجمن های عمرانی اجرای قانون احیاء بافت فرسوده در استان و شهر تبریز که در سال 89 بر دستگاههای اجرایی همچون مسکن و شهر سازی و بانک ها تکلیف شده است را خواستند و در این خصوص یادآور شدند: حدود دو هزار پانصد هکتار بافت فرسوده و حدود هشتصد هکتار بافت نا کار آمد در تبریز وجود دارد که در صورت ساماندهی این بافت ها می توان نیاز به مسکن دهکهای میانی فاقد مسکن در جامعه را برطرف کرد و به این منظور  نیاز است که دولت وام ها و سوبسید های در نظر گرفته شده برای بافت فرسوده و نار کار آمد را عملیاتی کند.
آنها اجرای مواد؛ 14، 15، و 22 قانون بهبود محیط کسب و کار به منظور حمایت از بخش خصوصی و تقویت آن و ایجاد اتاق فکر با فعالان این حوزه با نمایندگان مجلس به منظور از استفاده از تفکرات و تخصص آنها در کمیسیون های مجلس و دولت را خواستار شدند و یاد آورشدند: حمایت دولت از بازار مسکن برای خروج از رکود حاکم بر آن، می تواند یک و نیم میلیون مسکن مرود نیاز جامعه را مرتفع نماید و این در حالی است که سال گذشته دو هزار و پانصد مسکن در ایران ساخته شده است.
برنامه ریزی برای استفاده از ظرفیت و پتانسیل های فنی مهندسی استان، استفاده شرکت های پیمانکاری از منابع ملی به تناسب استان های هم سطح به منظور بر طرف نمودن توسعه نیافتگی استان. جلوگیری از افزایش هزینه های دولت در ارائه تاسیسات شهری همچون آب، برق، گاز و فاضلات و هزینه های ثبت و نظام مهندسی و... که در قیمت تمام شده مسکن تاثیر گذار است و بر قشر فقیر جامعه فشار مضاعفی وارد می نماید. استفاده از مدیران با تجربه و بومی در استان برای بهبود وضعیت اقتصادی در استان و منطقه. تقویت تشکلهای و انجمن های صنفی استان در حوزه عمران به منظور بهبود وضعیت اقتصاد و اشتغال در استان با در نظر گرفتن این نکته که استان یکی از مهاجر فرصت ترین استان های کشور می باشد. جلوگیری از ریزش پیمکانکاران توانمند استان با ارائه پروژه های استانی، منطقه ای و  ملی به آنها. برنامه ریزی و مدیریت برای اتمام پروژه های نیمه تمام استان با اختصاص بودجه مورد نیاز، اصلاح نحوه اخذ مالیات و هزینه های بیمه از شرکتهای عمرانی و پیمانکاری با توجه به این نکته که این شرکت عمده مطالبات خود از دولت را اخذ ننموده اند. رفتار مناسب ممیزین مالیاتی با شرکت های عمرانی و پیمانکاری و عدم رد دفاتر مالیاتی و الرس محاسبه کردن میزان مالیات این شرکتها ، نظارت بر اجرای صحیح قوانین از طرف نمایندگان مجلس تا بزرگترین محرک اقتصادی کشور یعنی بخش مسکن به صورت منطقی توسعه یافته و منجر به توسعه اقتصادی تمام بخش های جامعه شود از خواسته های تشکلهای عمرانی و پیمانکاری حاضر در جلسه بود.
دکتر مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز، اسکو و آذر شهر و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این نکته که کشور را آنهایی می توانند آباد کنند که دانش و تجربه کافی در حوزه فعالیت خود دارند، خواستار تشکیل اتاق فکر در بین تشکلها و انجمن های عمرانی و پیمانکاری شد تا مسائل و مشکلات این حوزه را با توجه به تجربه و تخصص و بر اساس اولویت مطرح و از طریق نمایندگان مردم در مجلس اسلامی در بالاترین سطح از مقامات کشوری پی گیری کنند .
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این نکته که اولویت اول نمایندگان حل مسائل و مشکلات استان و کشور است و با اولویت بندی می توانیم آنها را پی گیری و به سرانجام برسانیم خاطر نشان کرد: باید قوانین صحیح و کاربردی عملیاتی شوند. وی در این خصوص یاد آور شد: عملیاتی نمودن قانون احیاء بافت فرسوده می تواند یکی از راهکارهای اساسی برای خروج بخش عمران و مسکن از رکود در کشور مورد بهر برداری قرا گیرد که می بایستی در این خصوص اقدامات اساسی از طرف مجلس و دولت صورت گیرد.
نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی آمادگی خود برای دعوت از وزیران به منظور بررسی و حل  مسائل و مشکلات استانی مطرح کرد.


( شنبه 16 بهمن 95 )

[ بازگشت ]