کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 1396رییس اتاق تبریز اجرای شفاف قوانین را خواستار شد

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

حسن زاده رئیس اتاق تبریز در جلسه هم اندیشی با تشکل های کارفرمایی و رابطین بیمه ای گفت: انتظار داریم که سازمان تأمین اجتماعی با اجرای شفاف قوانین ترتیبی اتخاذ نمایند تا واحدهای تولیدی در چارچوب قانون، در جهت تأمین معیشت و زندگی نیروی کار خود قدم بردارند.


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی تبریز صمد حسن زاده، رییس اتاق تبریز در جلسه هم اندیشی با تشکل های کارفرمایی و رابطین بیمه ای با تبریک ایام الله دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به این نکته که در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی کشور، بنگاههای اقتصادی با چالشهایی در حوزه کار و تأمین اجتماعی مواجه هستند افزود:  انتظار داریم که سازمان تأمین اجتماعی با اجرای شفاف قوانین ترتیبی اتخاذ نمایند تا واحدهای تولیدی در چارچوب قانون، در جهت تأمین معیشت و زندگی نیروی کار خود قدم بردارند.

وی با اشاره به اینکه برخورد سلیقه ای با قوانین و مقررات برای همگان دردآور است، افزود: اجرای صحیح قوانین در جهت رفع ابهامات و نیازهای اجتماعی مستلزم برقراری تعامل بین شرکای تامین اجتماعی است اجتماعی است.

رئیس اتاق تبریز با بیان اینکه در اجرای برخی قوانین و مقررات متأسفانه به اعتماد ملی خدشه وار می شود، خاطر نشان کرد اجرای شفاف قوانین به صورت کارشناسی شده و علمی، موجب بهره مندی هر چه بیشتر مردم از خدمات پیش بینی شده خواهد بود. وی بازنگری در قانون و ضوابط اجرایی مشاغل سخت و زیان آور از جمله نحوه وصول حق بیمه و احراز صفت سخت و زیان آور و ... را مورد درخواست جامعه کارفرمایی دانسته و اذعان داشت عدم اجرای صحیح این قانون موجب تحمیل هزینه های گزافی به کارفرمایان و واحدهای تولیدی می شود. 

حسن زاده خاطر نشان کرد، کارفرمایان به عنوان یک شریک اجتماعی در کنار سازمان هستند و با حفظ تمامی حرمتها و ارزشهای اجتماعی تکلیف ملی خود را انجام می دهند. 

سید باقر شریف زاده عضو هیات نمایندگان اتاق تبریز و رییس انجمن مدیران صنایع استان در نشست هم اندیشی با تشکل های کارفرمایی و رابطین بیمه ای اصلاح ساختار سازمان تامین اجتماعی با هدف ایجاد شفافیت لازم در اجرای قوانین را به منظور بهبود وضعیت زندگی بیمه گذار خواستار شد و افزود : وقتی بیمه گذار ایرانی یکی از بالا ترین رقم بیمه یعنی سی درصد را در جهان پرداخت می کند حق دارد از نحوه هزینه کرد این رقم مطلع باشد. وی با شاره به این نکته که حدود 42 میلیون ایران با بیمه تامین اجتماعی در ارتباط هستند یاد اور شد: باید به آنها حق داد که نگران چگونگی هزینه کرد این منابع باشیم چون آن منابع را بیت المال می دانند.

رییس انجمن مدیران صنایع استان در ادامه خواستار حل مسائل کارفرمایان و واحد های تولیدی در مسائلی همچون قانون سخت و زیان آور ، اجرای صحیح مواد 38 و 39 قانون که به جای بازرسی سازمان تامین اجتماعی حسابرسی از واحد ها را به عمل می اورد شد و از طرف انجمن کارفرمایان استان پیشنهاد داد کمیته سخت و زیان اور از سازمان تامین اجتماعی به اداره کار منتقل شود.


جعفر سمساری، مدیر کل تأمین اجتماعی استان آذربایجانشرقی، در جلسه هم اندیشی با تشکل های کارفرمایی و رابطین بیمه ای، گفت: یکی از نخستین اقدامات سازمان تأمین اجتماعی در دولت تدبیر و امید احیای معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان است که نشان دهنده توجه ویژه تیم مدیریتی سازمان به مقوله فرهنگ ‌سازی و ارتقای تعامل با شرکای اجتماعی سازمان است. وی سازماندهی نظام تعامل و ارتباط با شرکای اجتماعی و برگزاری جلسات و نشست‌های مختلف با مسئولان تشکل‌های صنفی،کارگری،کارفرمایی و بازنشستگان، از جمله مهم‌ترین راهبردهای مورد توجه سازمان تامین اجتماعی خواند و افزود : در سطح استانها نیز به این مقوله توجه ویژه ای شده است.

مدیر کل تأمین اجتماعی استان با تأکید بر جلب مشارکت شرکای اجتماعی و بهره مندی از افکار و آرای آنان در نظام تصمیم‌ سازی سازمان، تصریح کرد این جلسات  موجب ایجاد درک مشترک از چالشها و مشکلات پیش رو و رفع اصولی آنها خواهد بود.

وی با بیان اینکه در شرایط دشوار اقتصادی کشور، بهترین راه حل خروج از رکود و کمک به اقتصاد، حمایت از تولید داخلی و کارفرمایان تولیدی و صنعتی با تکیه بر سیاستهای اقتصاد مقاومتی می باشد اذعان داشت تولیدی که به دلایل گوناگون دچار نقصان و رکود گردیده و با مشکلات عدیده ای چون عدم دسترسی به بازارهای جهانی، تحریم ظالمانه در خصوص واردات کالای سرمایه و واسطه ای، اجرای سیاست های غلط اقتصادی در دوره های مختلف و ... دسته و پنجه نرم می کند نیازمند حمایت و پشتیبانی سازمانها و نهادهای مرتبط می باشد. 

سمساری با تشریح قانون بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب  گفت: بالغ بر ١٥٠ میلیارد تومان جرائم حق بیمه در استان وجود دارد که در صورت بهره مندی از قانون بخشودگی، این مبلغ در تولید و اشتغال هزینه خواهد شد. 

مدیر کل تأمین اجتماعی استان با بیان اینکه بالغ بر ٥٨ هزار کارگاه تحت پوشش اداره کل تأمین اجتماعی می باشد، خاطر نشان کرد: توسعه خدمات غیرحضوری در سال ٩٥، شتاب بیشتری به خود گرفته و زمینه بهره مندی سهل و سریع مخاطبین از خدمات فراهم آمده است و دراین راستا ارسال غیرحضوری لیست حق بیمه، صدور برگ پرداخت حق بیمهِ بیمه شدگان خاص، ابلاغ الکترونیکی اهداف مطالباتی، بازرسی هوشمند کارگاهها، پرونده الکترونیک و ... در دستور کار شعب قرار گرفته است.

مهرداد قریب، مدیر کل درآمد حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی، در نشست هم اندیشی با تشکل های کارفرمایی استان آذربایجانشرقی، با بیان اینکه معاونت فرهنگی در دوران مدیریت دکتر نوربخش با هدف افزایش تعامل در سه حوزه کارفرمایی، بیمه شدگان و بازنشستگان احیا شد، اذعان داشت، سازمان تأمین اجتماعی همواره در حوزه IT پیشرو بوده است و علیرغم خلاء بوجود آمده طی دهه اخیر، در سه سال گذشته بستر سازی مناسبی برای توسعه خدمات غیرحضوری در سازمان تأمین اجتماعی صورت پذیرفته و شتاب بیشتری به خود خواهد گرفت. وی، با تأکید بر رعایت حقوق متقابل سازمان و شرکای اجتماعی، شفافیت و به روز بودن اطلاعات را  امری ضروری در جهت رفع اختلافات و ابهامات موجود دانسته و افزود در این راستا سایت معاونت فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی ایجاد شده و آخرین قوانین و مقررات سازمان به جهت بهره برداری مخاطبین در این سایت در دسترس می باشد.

مدیر کل درآمد حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی با اعلام اینکه مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از بخش خصوصی بالغ بر ١٤ هزار میلیارد تومان می باشد، تصریح کرد کارفرمایان و سازمان تأمین اجتماعی همواره در کنار یکدیگر هستند و هدف از تشکیل جلسات هم اندیشی نیز  شناسایی و احصاء مشکلات و چالشهای پیش رو و کاهش و رفع آنها در جلسات کارشناسی است. 

وی با بیان اینکه ضریب پشتیبانی (نسبت تعداد بیمه شدگان به مستمری بگیران) در حال حاضر بالغ بر 5/6می باشد، اذعان داشت پایداری سازمان تأمین اجتماعی منوط به پایداری نسبت ورودی و خروجی آن است و لذا مطلوب سازمان این است که  تولید و اشتغال پایدار حاصل شده و صنایع در ظرفیت بالایی فعالیت نمایند و در همین راستا بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب از جانب سازمان طرح گردیده است که با تصویب آن فرصت مغتنمی در جهت پرداخت بدهی کارفرمایان فراهم آمده است.

رضا معینی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان و سازمانها نیز در این جلسه هم اندیشی با اعلام اینکه سازمان تأمین اجتماعی براساس رسالت و مسئولیت اجتماعی خود توجه ویژه ای به ذینفعان خود دارد، افزود سازمان تأمین اجتماعی، کارفرمایان را هم به عنوان صاحبان، هم ذی نفعان و هم مشتریان خود می داند و بر این اساس شفافیت، قانون گرایی و سیال بودن اطلاعات در سازمان تأمین اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده و در جهت روانسازی امور گام بر می داریم.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی، ارتباط تنگاتنگ با تمامی تشکل ها را از دیگر اقدامات در اولویت سازمان دانسته و افزود از این رهگذر در جهت اصلاح و و رفع ایرادات  موجود برآمده ایم. وی در این خصوص افزود: در حوزه فرهنگی بحث اطلاع رسانی و آگاهی بخشی براساس مسئولیت اجتماعی سازمان، در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته و حتی به حوزه دانش آموزی نیز وارد شده ایم و بازدید های دانش آموزی از شعب تأمین اجتماعی با مشارکت سازمان دانش آموزی در سطح کشور برگزار می گردد. 

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان و سازمانها، در بخش دیگر سخنان خود، استفاده از ظرفیت بسیار بزرگ تشکل های کارفرمایی را در جهت تحقق اهداف سازمان و صیانت از منافع شرکای اجتماعی را بسیار حائز اهمیت دانسته و از کلیه تشکل های مؤثر کارگری و کارفرمایی و بازنشستگی در جهت حفظ یکپارچگی سازمان قدردانی نمود.

در پایان مسئولان تامین اجتماعی به سوالات کارفرمایان و فعالان اقتصادی حاضر در جلسه پاسخ دادند . ( دوشنبه 11 بهمن 95 )

[ بازگشت ]