کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 1396بررسی طرح پایش صنعت استان در کمیسیون صنعت اتاق تبریز

     بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

 

جلسه کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی تبریز به منظور بررسی مشکلات و راهکارهای توسعه در بخش صنعت استان آذربایجان شرقی برگزار گردید .


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اتاق تبریز در ابتدا جلسه حسین نجاتی رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گزارش طرح پایش صنعت استان آذربایجان شرقی که توسط سازمان صنعت ، معدن و تجارت و با همکاری اتاق تبریز و خانه صنعت و معدن استان تهیه گردیده بود را ارائه نمود.

نجاتی طرح پایش صنعت را نمونه صحیح آماری در مورد وضعیت واحدهای صنعتی استان دانسته و گفت : استان آذربایجان شرقی بدلیل برخورداری از نیروی انسانی کارآفرین فعال در طول چندین دهه قابلیتهای علمی و فنی خورا به اثبات رسانیده و بعنوان یکی از قطب های مهم صنعتی کشور به حساب می آید .

وی سیاست دولتهای قبل در مورد صنعت و همچنین مسئله تحریم ها علیه ایران را ضربات سختی بر پیکره  صنعت و تولید کشور ذکر نموده و گفت : با بررسیهای بعمل آمده در مورد این طرح تمرکز واحدهای صنعتی در بین شهرستان های استان شهرستان تبریز با دارا بودن 1488 واحد صنعتی 1/46 درصد آذرشهر با 389 واحد 12 درصد ، و شبستر با 286 واحد 8/8 درصد به ترتیب رتبه های اول تا سوم واحدهای فعال صنعتی را به خود اختصاص داده اند .

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت شناخت مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی و ارائه راهکارهای لازم از طرف روسای انجمن ها و اتحادیه ها و بخش خصوصی استان عامل مهم در چاره سازیها و راهگشایی مسائل واحدهای تولیدی ذکر کرد.

عین ا... زاده رئیس اداره بهره وری و نظارت صنعتی سازمان نیز در توضیحات خود به مواردی از اهداف این طرح از جمله تهیه بانک اطلاعاتی به هنگام و دقیق از واحدهای صنعتی استان و اجرای طرح GIS صنعت برای اولین بار در کشور ، و شناسایی وضعیت اشتغال بخش صنعت ، پراکندگی واحدهای صنعتی، ظرفیت اسمی و واقعی واحدهای صنعتی، نوع محصولات تولیدی ، مواد مصرفی، میزان انرژی ،اندازه بنگاه ، وجود واحد تحقیق و توسعه کنترل کیفی ، وضعیت زیست محیطی ، سطح تکنولوژی واحدها و همچنین برنامه ریزی برای حفظ وضعیت موجود واحدها و هدایت منابع مالی جهت استفاده از ظرفیت نیمه تمام واحدها اشاره کرد .

وی به آمار منفی سرانه ارزش افزوده صنعتی استان در کشور در سال 1383نسبت به سال 1393 اشاره کرد و گفت : این تنزل جایگاه بر بنای شاخص های کلان اقتصادی در تباین با آمار موجود می باشد .

صمد حسن زاده عضو هیات نمایندگان اتاق تبریز و رئیس خانه صنعت و معدن استان نیز با قدردانی از تلاشهای مسئولین و کارشناسان سازمان صنعت و معدن و تجارت استان با اظهار امیدواری از ارائه نظارت برای چاره اندیشی به بهبود اوضاع و ساماندهی واحدهای تولیدی و صنعتی و با اشاره به عدم حمایتهای دولتی در چند سال اخیر از تولید به ریزش صنایع کوچک اشاره کرده و گفت : هم اکنون نیز سیاست دولت حمایت از صنعت و تولید نبوده و با این اوصاف توان رقابت و پایداری در بین واحدها از بین رفته و از چرخه حذف می شوند .

عضو هیات نمایندگان اتاق تبریز سیاستهای غیر کارشناسانه را باعث رکود و افزایش مشکلات صنعت گران ذکر کرده و طرح مذکور با عث خواهد شد واقعیت ها آشکار و زیر ساختها برای تولید و صنعت در استان لحاظ شود . وی تلاش مسئولین جامعه را در حفظ وضعیت موجود و بهبود روز به روز اوضاع صنعت را خواستار شد .

فریدون جعفری دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تبریز و رئیس انجمن نظام مهندسی معدن نیز در سخنان خود به اهمیت طرح پایش از صنعت استان اشاره نمود و گفت : شفاف سازی اطلاعات واحدهای صنعتی که مورد بازدید قرار گرفته اند کمک شایانی برای حل بحران های صنعتی می توان باشد وی به مشکلات معادن در سطح استان اشاره نموده و از سازمان صنعت و معدن خواستار رسیدگی به مسائل حوزه معدن نیز شد وی به کاهش 30 درصدی معادن در سال 1393 اذعان نمود.

جعفری وظیفه کمیسیون صنعت اتاق را تحلیل و موشکافی مسائل صنعت عنوان نموده و گفت : امیدواریم در دوره جدید هیات نمایندگان اتاق شاهد افزایش تعداد جلسات کمیسیون باشیم . وی هدف تولید تدبیر و امید و مشخص وزیر صنعت را حل ریشه ای مسائل عنوان نمود و گفت :در دوران قبل وقتی مسئله ای طرح می شد مسئولین انکار و مقاومت نشان می دادند ولی امروز شاهد این هستیم که تمام همت مسئولین برای بهبود اوضاع کسب و کار و حل معضلات می باشد .

هوشنگ فاخر نائب رئیس اتاق تبریز نیز به بند 8 لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور اشاره کرده و در سخنان خود اشکالات این لایحه را یادآور شده و خواستار اعلام نظر اعضاء و طرح در اتاق ایران گردید .( جمعه 10 بهمن 93 )

[ بازگشت ]