کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 1396

  فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش معدن مکزیک (2012)   بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

مکزیک نخستين تولیدکننده نقره در جهان است که 20درصد تولید جهانی این فلز را به خود اختصاص داده است. در این کشور 11 ماده معدنی دیگر نیز جزء 15 ماده برتر جهان از نظر میزان استخراج حساب می‌شوند. 9درصد از تولید ناخالص ملی مکزیک را محصولات معدنی تشکیل می‌دهد که از این میان نقره، طلا و مس به ترتیب از مهم‌ترین فلزات معدنی هستند. بخش معدن مکزیک بحران‌های اقتصادی را پشت‌سر گذاشته و قرار است از سال 2009 تا سال 2014 ، 20 معدن جدید نیز افتتاح شود. 70درصد از خاک مکزیک دارای توان بالقوه معدن است که نشان‌دهنده امکان رشد آن در آینده به شمار مي‌رود.


درحدود 10درصد از کل سرمایه‌گذاری خارجی در مکزیک در بخش معدن انجام می‌گیرد که عمده‌ترین شرکت‌ها آمریکايی و کانادايی هستند. از شرکت‌های سرمایه‌گذار فعال اروپايی در بخش معدن مکزیک می‌توان به دو شرکت سوئدی SANDVIK و Atlas Copco اشاره کرد. در مقام نتیجه‌گیری پس از ایالات متحده آمریکا سوئد و ژاپن بزرگ‌ترین کشورهای تأمین کننده بزرگ ماشین‌آلات و تجهیزات استخراج معدن در مکزیک هستند.

برای شرکت‌های خارجی امکان مالکیت 100درصد در بخش معدن وجود دارد. براساس مصوبات اخیر دولت مکزیک برنامه‌ای تحت عنوان PROSEC به سرمایه‌گذاران خارجی امکان می‌دهد تا با تعرفه ترجیحی برای واردات ماشین‌آلات معدن به مکزیک با هدف توسعه معدن اقدام كنند. هم‌چنین تسهیلاتی به شرکت‌های سرمایه‌گذار خارجی که در جهت اشتغال‌زايی در بخش معدن وارد مکزیک می‌شوند داده می‌شود. حدود 70درصد از سرمایه‌گذاری در بخش معدن مکزیک در زمینه اکتشاف انجام می‌گیرد. بزرگ‌ترین شرکت‌های مکزیکی فعال در زمینه معدن عبارتند از سه شرکت Altos Hornos de Mexico (AHMSA) ، Grupo Mexico و Industrias Penoles با درآمدی به ترتیب بيش از 2،778 میلیارد دلار، 8،083 میلیارد دلار و 5، 354 میلیارد دلار در سال 2010 هستند. 95 شرکت بین‌المللی تجهیزات معدن در مکزیک فعالیت مي‌كنند. 42 شرکت مکزیکی تولید کننده تجهیزات معدن در مکزیک فعال هستند و تمرکز معادن مکزیک بیش‌تر در شمال این کشور بوده و در سه سال گذشته 16 معدن در مکزیک تأسیس شده است.


فرصت‌های حاضر برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن مکزیک عبارتند از:

- موارد ایمنی معدن: اعضاء اتاق معدن مکزیک (CAMIMEX) درتلاشند تا به میزان صفر حادثه در سال برسند. به همین خاطر سرمایه‌گذاری‌های زیادی در این امر توسط شرکت‌های معدنی مکزیک صورت می‌گیرد که در زمینه‌های آموزش ایمنی، حفاری‌های اضطراری، تحلیل خطر، تحلیل و ریشه‌یابی عوامل خطر، گواهی OHSAS18000 ، نصب سیستم‌های ایمنی، کاهش حوادث نقل‌وانتقال مواد معدنی صورت می‌گیرد.

- وزارت محیط‌زیست و منابع طبیعی مکزیک SEMARNAT، راه‌بردی را ارائه كرده است تا استانداردهای بین‌المللی برای کاهش آثار محیط‌زیستی معدن به‌کار گرفته شود. شرکت‌هايی که در این امر از ابتکار عمل برخوردار باشند و از انرژی‌های تجدیدپذیر به‌عنوان مثال و یا کاهنده انتشار گاز استفاده كنند از اولویت برخوردار خواهند بود.


چند برنامه تشویقی جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی در امر معدن به شرح زير وجود دارد:

- PROSEC، برنامه‌ای منطقه‌ای است که به‌عنوان ابزاری در خدمت تولید کنندگان برای واردات مواد اولیه با تعرفه ترجیحی قرار دارد. سازمان مسؤول این برنامه دولت فدرال مکزیک است.

- Credits for SME's، صندوقی است که برای تأمین ماشین‌آلات، وام سرمایه کار، تأمین سرمایه کار در گردش شرکت‌های متوسط و کوچک مکزیکی‌الاصل نماینده شرکت‌های خارجی تأسیس شده و سازمان مسؤول این برنامه، FIFOMI، صندوق توسعه معدن دولت است.

- مشوق‌های محلی، مشوق‌هایی برای دریافت زمین، تسهیلات ساخت‌وساز، اشتغال‌زايی، آموزش نیروی کار حرفه‌ای که وابسته به مکان دریافت این تسهیلات است. سازمان‌های ایالتی مسؤول ارائه این مشوق‌ها هستند.

تعرفه واردات از 5 تا 15 درصد متغیر است. موافقت‌نامه مکزیک و اتحادیه اروپا موسوم به FTA به شرکتژ های اروپايی اجازه می‌دهد تا با تعرفه صفر به واردات ماشین آلات به مکزیک بپردازند.


• ضوابط قانونی سرمایه‌گذاری در بخش معدن مکزیک

مواد معدنی استخراج شده در کشور مکزیک متعلق به مردم مکزیک است و غیر قابل انتقال

حق امتیاز اکتشاف و استخراج منابع فوق توسط شرکت‌های خصوصی تنها با کسب مجوز از وزارت اقتصاد مکزیک امکان‌پذیر است.

تنها شرکت‌های مکزیکی الاصل می‌توانند از امتیاز معدن برخوردار شوند، اما دولت می‌تواند این امتیاز را در شرایطی خاص به برخی از شرکت‌های خارجی نیز بدهد.

امتیاز تولید به مدت 50 سال داده می‌شود و به همین مدت نیز قابل تمدید است در حالی که امتیاز اکتشاف معدن 6 ساله بوده و قابل تمدید نیست.

شرکت‌های خارجی می‌توانند در 100درصد از سهام و بورس شرکت‌های معدنی که دارای ملیت مکزیکی هستند، شرکت كنند.

ملیت‌های غیر مکزیکی و شرکت‌های خارجی نمی‌توانند از مالکیت زمین‌هايی که در حاشیه 100 کیلومتری مرز خاکی و 50 کیلومتری مرز آبی قرار دارند، برخوردار شوند.

 Source: Business Monitor International, STC analysis

• گردآوری مطالب توسط امیرحسین سیمرد، کارشناس بین الملل اتاق ایران

                                                                                                 

                                                                                                 پيوست   


[ بازگشت ]