کاربر مهمان خوش آمديد. [ ورود ]      WebMail  RSS
  چهارشنبه ، 1 آذر ماه 1396

  نکاتی پیرامون شناخت مسائل حقوقی در صادرات   بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

درک قراردادهای بین‌المللی

در تجارت بین‌الملل، عوامل بیش‌تری نسبت به تجارت داخلی در ایجاد اختلافات حقوقی دخالت دارند. اختلاف زبان باعث سوء تفاهمات بسیاری خواهد شد. برداشت‌های فرهنگی و عوامل جغرافیايی نیز می‌تواند از دیگر عوامل تأثیرگذار و تشدیدکننده در این امر باشد. عبارات در مکان‌های مختلف جغرافیايی مفاهیم متفاوتی دارند. به همین علت قراردادهای بین‌المللی باید تخصصی و جامع باشد. یافتن متخصصان حقوق بین‌المللی که در تجارت بین‌الملل خبره هستند کمک بزرگی به پیش‌گیری از افتادن در گرداب‌های حقوقی بین‌المللی خواهد كرد و درصورت بروز اختلاف، راه‌کار حل‌وفصل آن، مشخص خواهد بود. در این راه باید درخصوص کنوانسیون‌های بین‌المللی، قوانین تجارت کشورهای هدف و موافقت‌های تجاری موجود نیز اطلاعات کافی داشت.درک قوانین مناسب

عمده‌ترین مشکلات در قراردادهای بین‌المللی به علت اختلاف قوانین در کشورهای صادرکننده و واردکننده کالا و خدمات است. وقتی قوانین مختلفی به‌کار رود، نتایج متناقض خواهد بود و حق و حقوق مشروع یک شرکت به کسی که از آن استفاده می‌کند، بستگی پیدا کند. به‌عنوان مثال، یک قانون ممکن است افراد را ملزم به کتبی كردن قرارداد کند، درحالی که قانون دیگر نه. یا تحت یک قانون، اشخاصی که در قرارداد طرف تجاری محسوب نمی‌شوند نیز از حق و حقوق قانونی برخوردار باشند و در قانون دیگر این‌طور نباشد. بنابراین باید قانونی که مناسب شما است به‌عنوان قانون مرجع، مورد استناد قرار گیرد.


قراردادهای فروش کالا

قرارداد فروش کالا باید شامل موارد شيوه انتقال کالا به خریدار به ازاء مبلغ مشخصی باشد. شيوه انتقال کالا از فروشنده به خریدار، تفکیک‌کننده نوع مبادله فروش کالا از دیگر انتقالات مانند اجاره کالا یا رهن آن است. عبارت کالا شامل تمام اشیاء قابل انتقال، به‌جز املاک و دیگر دارايی‌های غیرمنقول، سهام، نام تجاری و خدمات است. علاوه بر آن، شيوه انتقال پول تفکیک‌کننده فروش کالا از دیگر انتقالات کالا مانند تهاتر و تجارت پایاپای است.


انتقال مالکیت کالا و آثار انتقال

چندین عامل به‌طور مستقيم وابسته به لحظه انتقال مالکیت کالا از فروشنده به خریدار است (دراسناد رسمی).

ریسک: انتقال مالکیت کالا بین طرف‌هاي معامله برحقوق هریک از طرف‌ها در زمان ورود خسارت بر کالا یا از دست دادن آن تأثیرگذار است.

عدم پذیرش کالا از سوی خریدار: به محض وقوع، با انتقال مالکیت کالا با وجود حق قانونی خریدار درعدم پذیرش کالای بی‌کیفیت، ناکافی و یا غیرمنطبق با شرح کالا توسط فروشنده ممکن است مانع از مرجوع كردن کالا توسط خریدار شود.

قیمت: به محض انتقال مالکیت کالا به خریدار، شما می‌توانید از او به‌خاطر عدم پرداخت کل مبلغ کالا شکایت کنید.

حقوق اقدام قانونی: پس از انتقال مالکیت کالا، خریدار می‌تواند حقوق مالکیت خود را از طریق مجاری قانونی مطالبه كند.


انتقال کالا

کالا باید به یکی از دو روش زير منتقل شود:

• فیزیکی: با انتقال مدارک قانونی مالکیت مانند بارنامه

• سمبلیک: با انتقال به‌عنوان مثال کلید انبار نگهداری کالا

قرارداد شما باید مشخص کند کجا انتقال انجام می‌پذیرد. در موارد بین‌المللی، انتقال کالا با استفاده از عبارات متحد بین‌المللی اینکوترمز مانند CIF و یا FOB و... انجام می‌پذیرد.

نکته: به غیراز موارد مشخص، محل تحویل کالا باید محل فعالیت تجاری شما شناخته شود.


پذیرش یا رد کالا

اگر تمام شرایط مندرج در قرارداد رعایت شد، خریدار باید کالا را قبول كند. عدم پذیرش کالا بدون توجیه قانونی به فروشنده، حق پی‌گیری قانونی را برای جبران ضرر و زیان می‌دهد. اما اگر فروشنده شرایط فروش را نقض کند، خریدار می‌تواند به صورت قانونی از پذیرش کالا امتناع ورزد.

عندالمطالبه، فروشنده باید به خریدار پيش از پذیرش کالا اجازه دهد تا کالا مورد آزمایش قرار گیرد. خریدار در هر یک از اقدامات زير پس از پذیرش کالا آزاد است:

• اعلام پذیرش کالا به فروشنده.

• اقدام به نحوی که ناقض مالکیت فروشنده باشد، مانند فروش مجدد کالای حمل شده.

• کالا را بدون آن‌که فروشنده را از قصد مرجوع کردن آن مطلع سازد، دریافت كند.

به محض آن‌که هریک از اقدامات فوق از سوی خریدار صورت گرفت، دیگر نمی‌تواند کالا را تحت هیچ شرایطی مرجوع كند، حتی اگر فروشنده یکی از بندهای قرارداد را نقض کرده باشد.


حقوق پرداخت نشده فروشنده

بهترین حمایت برای فروشنده، پرداخت پیش از حمل یا در زمان حمل توسط خریدار است. پس از آن پرداخت از طریق گشایش اعتبار اسنادی است (ترجیحاً غیرقابل برگشت). در صورتی که هیچ یک از راه‌های فوق امکان‌پذیر نباشد، آن‌گاه باید از روش‌های خاص افزایش امنیت برای کسب مطالبات پرداخت نشده استفاده كرده. یکی از عمومی‌ترین این روش‌ها حفظ مالکیت کالا و یا دراختیار گرفتن منافع ناشی از کالاتوسط فروشنده آن تا زمان پرداخت کل مطالبات مربوطه است.

نکته: برای پیش‌گیری از هرگونه تناقضات، کالا را منطبق با قوانین و فرهنگ کشور هدف اصلاح کنید.


قرارداد فروش خدمات

قرارداد فروش خدمات می‌تواند از یک دست دادن ساده تا قرارداد چندبرگی قانونی باشد.

هرچه که باشد، هر یک از طرف‌هاي قرارداد، باید درک یک‌سانی ازموارد زير داشته باشند:

• خدماتی که باید ارائه شود

• افرادی که باید خدمات را ارائه كنند

• تسهیلاتی که برای مراجعه‌کنندگان باید فراهم شود

• زمان شروع و پایان خدمات

• تعهدات مالی

• سررسید پرداخت‌ها

• شرایط نقض قرارداد، اتمام قرارداد، ضرب‌العجل‌ها و غیره

• شرایطی که مراجعه‌کننده امکان تأمین نیروی کار مورد توافق، اطلاعات لازم یا تسهیلات مربوطه را ندارد.

• شرایط تعلیق

• شرایط بازپس‌دهی اوراق

• فرآیند و مرجع حل اختلاف

مذاکره در دیگر فرهنگ‌های تجاری

روند طبیعی انجام معاملات تجاری در غرب عبارت است از مذاکره و توافق برای معامله کالايی خاص با مشخصات معلوم و ایجاد ارتباط خریدار- فروشنده پیرامون آن. در فرهنگ‌های تجاری بسیاری از کشورها این روند برعکس است. یعنی ابتدا رابطه با مشتری برای فروش کالا برقرار شده و پس از آن‌که در دوطرف در این رابطه راحت بودند، آنگاه کالای مورد نظر مورد مذاکره قرار می‌گیرد. درحالی که هدف نهايی هر یک از طرف‌ها امضاء قرارداد است، اما نخستين هدف در یک فرهنگ تجاری برقراری ارتباطات فردی است. طرف تجاری کشورهای غیر غربی اغلب ایجاد ارتباط با طرف تجاری خود را مهم‌ترین پیش فرض خود در انجام مذاکرات می‌دانند.


رعایت استانداردهای بین‌المللی

برای هرچیز استانداردی تعریف شده است. از ترکیبات خوراکی غذا تا تجهیزات برق. اگر قصد صادرات دارید، باید مطمئن شوید که استانداردهايی که برای کالای صادراتی خود به‌کار برده‌اید با استانداردهای کشور هدفتان، مطابق دارد. رعایت استانداردهای بین‌المللی رقابت‌پذیری کالای شما را افزایش می‌دهد و راه را برای مبادله اطلاعات فنی با صادرکنندگان خارجی ساده‌تر کرده و باعث صرفه جويی در وقت و هزینه شما می‌شود. بهترین مکان برای دستیابی به قوانین استاندارد کالا در کشور هدف، سازمان‌های مسؤول و مرتبط درآن کشورها و وب سایت آن‌ها است.


رعایت حقوق مالکیت معنوی

حقوق مالکیت معنوی ابزاری ارزش‌مند برای حمایت از جوانب گوناگون فعالیت‌های تجاری خلاقانه است. این حقوق محدوده گسترده‌ای از مالکیت معنوی فعالیت‌های صنعتی، علمی، ادبی و هنری را شامل می‌شود. حقوق علامت تجاری، نام تجاری، حق نشر و تکثیر و طرح‌های صنعتی نیز به مالکیت معنوی برمی‌گردد.


حل اختلاف

در تجارت بین‌الملل، موارد زير می‌تواند مورد اختلاف قرار گیرد:

• اختلاف با نمایندگی‌های فروش و توزیع

• جمع‌آوری مطالبات وصول نشده

• اختلافات در قرارداد و ضمانت کالا

• حقوق مالکیت معنوی

• حقوق اعتباردهندگان

پیش‌نهاد می‌شود که با مراجع حقوقی مرتبط برای حل اختلاف مشورت شود. بنابراين لازم است که هنگام تنظیم قرارداد، مرجع حقوقی حل اختلاف تعیین شود.

 

اميرحسين سيمرد

كارشناس امور بين‌الملل اتاق ايران


[ بازگشت ]